İznik Kuka tesbih Arpa kesim 925 Ayar Püskül

İznik Kuka tesbih Arpa kesim 925 Ayar Püskül

BU TESBİHTE HER ŞEY BİR ARADA ! İNCELİK ,ZERAFET VE UCUZLUK. İZNİKLİ USTALARIMIZIN ELİNDEN İNCE BİR KUKA VE 925 AYAR GÜMÜŞ KAMÇI.

Piyasa fiyatı :
65.00 TL
Satış fiyatı :
106.18 TL
Havale ile :
105.12 TL
 

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

TANE BOYU

  8.5x4 mm.

İMAMEDEN UZUNLUK

 18 cm.

İMAME BOYU

  3.5 cm.

TAM BOY

  24 cm.

AĞIRLIK 

 5.2 gr

CİNS                                                           

 Kuka Tesbih Gümüş İşleme 925 Ayar Püskül

PÜSKÜL

925 AYAR GÜMÜŞ  Püskül

KONDİSYON

Günlük Kullanıma Uygun , Koleksiyonluk Üründür

USTA

Atölye işçiliğidir

KUKA AĞACI NEDİR?

Kuka bir ağaç değildir. Tropikal bir ağacın meyvesidir. Görüntüsü Hindistan cevizini andırır ve oldukça sağlamdır. Anavatanı Brezilyadır ve en kaliteli kukalar ise buradan temin edilir. Kukanın içerisindeki et diye adlandırılan özü birçok kremlerde kullanılır. Oldukça şifalıdır. Kuka meyvesinin ucundaki fırçaya benzer tüyleri vardır ve bu tüylerle Hintliler Ahır hayvanlarını temizlemektedir. Bu hem hayvanın üzerindeki haşereyi hem de sinek, böcek ısırıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Peki Kukanın İnsan sağlığı üzerinde faydaları nelerdir ?

Kuka sadece insanlar değil hayvanlar üzerinde de faydaları vardır. Kuka meyvesinin içerisindeki özü yara, pişik ve mantar kremlerinde kullanılmaktadır. Kuka çok sağlam bir meyvedir. Hindistanlıların ‘Demir Meyve’ demelerinin sebebi bu olsa gerek. Kuka Tesbih olarak kullanıldığında insan elinde oluşmuş ve oluşabilecek bakterileri önler ve temizler. Anti bakteriyel özelliğine sahiptir. Mantar tedavisinde ise kuka su ile kaynatılarak içine zeytinyağı eklenerek mantarlı bölgeye kullanımında oldukça yararlıdır.

Kuka Osmanlı zamanında hekimlerin kullandığı bir tesbih çeşidi idi. O zamanlar Abanoz tesbih kullananlar sanatkar, Kehribar tesbih kullananlar elit kesim, Kuka tesbih kullananlar ise cerrah olduğu bilinmektedir. Osmanlı zamanından günümüze gelen bir bilgiye göre Sarayda görevli olan cerrahların kullandığı tesbihlere bakışırmış. Kuka tesbih kullanmayan cerrahları ise saraya almazlarmış. Amaç hijyen bakımından emin olunmuş bir meyve olmasından kaynaklanmaktadır.

 


Soru: Kuka nedir?

 Cevap:Kısaca Brezilyada yetişen bir ağaç meyvesinin dış kabuğudur.Hindistan cevizine benzer görüntüsüyle yabani hindistan cevizide diyebiliriz.Dış kabuğu çok sert olduğundan dolayı oyma sanatında ve tesbih yapımında osmanlı imparatorluğundan beri tercih edilmiştir.Günümüzde hem yerli hemde yabancı tesbih ustalarının gözdesi olmaya devam eden kuka hem gümüş işlemeli hemde sade işçilikle en çok tercih edilen tesbih çeşitlerinden biridir.Ayrıca kuka ağacı meyvasının yağı günümüzde cilt bakım kremlerindede kullanılmaktadır..

 

Kredi Kartı Tek Çekim (%2) :104.06 TL (KDV Dahil)>

Havale / EFT (%1) :105.12 TL (KDV Dahil)

Bankalar özel taksit seçenekleri :

Yorum ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Ortalama Değerlendirme »
 
 
 
 
 
 
Adınız Soyadınız:
Telefon Numaranız: -
Email Adresiniz:
Detaylar:
Güvenlik Kodu:
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır